Výměna chladičů z důvodů přehřívání motorů

Teploty v letních měsících i v našich klimatických podmínkách dosahují v posledních letech rekordních hodnot. Doporučujeme věnovat zvýšenou pozornost stavu a údržbě chladicího systému KGJ (kogeneračních jednotek).  Při vysokých venkovních teplotách kolem 30-40 °C dochází u některých kogeneračních jednotek k překročení teploty chladicí kapaliny v motorovém okruhu.

Často se setkáváme s tím, že provozovatel BPS začne řešit údržbu až při poklesu výkonu KGJ. Vzhledem ke stáří bioplynových stanic se na nás obrátili zákazníci s požadavkem na výměnu stávajících chladičů.

Lze nabídnout několik variant řešení.:

a) dodávka nového chladiče a výměna za stávající chladič

– zvýšení výkonu nového chladiče o 20-30 %, dimenze chladiče pro venkovní návrhovou teplotu 40°C, přičemž se zachovává počet ventilátorů na nově dodaném chladiči tak, aby nebylo třeba měnit programování a řízení motoru (tj. pokud stávající chladič má tři ventilátory, tak nově dodaný chladič bude mít také tři ventilátory)

výhoda tohoto řešení – není třeba řešit výměny jednotlivých ventilátorů na stávajícím chladiči, protože jsou zpravidla na konci životnosti (mění se každých 5-8 let dle opotřebení), není třeba stávající chladič dále čistit, nový chladič zvládne chlazení motoru při venkovní teplotě 40°C, stávající chladič lze dále nabídnout k odprodeji, prostorově potřebuje výkonnější chladič prakticky stejné místo jako původní chladič

b) doplnění chladiče ke stávajícím chladičům

– lze doplnit jednovrtulový či vícevrtulový chladič ke stávajícímu chladiči a zapojit ho paralelně či sériově ke stávajícímu chladiči. Dodatečný chladič lze například spínat manuálně vypínačem pouze v horkých letních dnech.

výhoda tohoto řešení – nižší cena, uchlazení motoru i při teplotách do 40°C

nevýhoda tohoto řešení – musí se řešit dále stávající chladič a měnit ventilátory na konci životnosti, dodatečný chladič potřebuje více prostoru pro instalaci, větší počet ventilátorů znamená větší elektrický příkon pro chlazení

V případě, že i na Vašem projektu máte obdobný problém, tak nás neváhejte kontaktovat. Pro Váš projekt jsme schopni zajistit dodávky nových stolových chladičů o různých výkonech.

Kontakt:
Ing. Martin Sklenář
+420 725 103 942
M.Sklenar@envitec-biogas.com