Profil rostliny: Flemløse

Umístění: Flemløse, Dánsko
Datum uvedení do provozu: 2020
Vstupní materiály: tuhý hnůj, mokrý hnůj, sláma, organické zbytky, kukuřičná a travní siláž.

Zvláštní vlastnosti:

  • Přilehlá bioplynová stanice s kapacitou 850 Nm3/h.
  • Biometan je dodáván přímo do místní sítě

Přehled zařízení na úpravu bioplynu a plynu ve Flemløse

Zařízení na výrobu a úpravu bioplynu provozované společností Flemløse Biogas ApS v Dánsku využívá technologii Made in Germany. Tento průmyslový závod s přilehlou bioplynovou úpravnou EnviThan o objemu 850 Nm³ je vlajkovou lodí příkladné dánské legislativy v oblasti ochrany klimatu: země, která má přibližně 2,5 milionu hektarů zemědělské půdy, plánuje do roku 2030 snížit emise skleníkových plynů o 70 % (výchozí stav: rok 1990) a do roku 2050 dosáhnout klimatické neutrality.

Vstupní suroviny pro tento stěžejní závod - tuhý a mokrý hnůj, sláma a organické zbytky, kukuřičná a travní siláž - pocházejí ze zemědělských provozů akcionářů závodu, kteří rovněž usilují o postupné snižování podílu kukuřičné siláže v budoucnu ze současných 12 procent.    

Zařízení vybavené zásobní nádrží na mokrý hnůj, systémy Kreis Dissolver a PreMix a fermentorem o objemu 6 000 m³ dodává bioplyn upravený pomocí membránové technologie EnviThan přímo do místní plynové sítě jako ultračistý biometan. Od roku 2020 pohání membránová technologie EnviThan od společnosti Evonik Industries výkonnostní zlepšení separační kapacity z dřívějších 2 950 na současných 12 500. To vše bylo možné díky vývoji vysoce výkonného polymeru. Větší separační kapacita znamená, že je zapotřebí méně membrán, což zase vede k vyšší modernizační kapacitě na jeden kontejner.

Biogas upgrading plant Flemløse

Dánsko je jedním z evropských průkopníků v oblasti klimatu a poskytuje investiční dotace nejen na samotné bioplynové stanice, ale také na zařízení na úpravu plynu, přičemž hodnotové řetězce jsou udržovány v rámci komunity. Výkon zařízení na úpravu plynu se pohybuje mezi 400 a 940 Nm³/h, přičemž některá zařízení jsou ještě větší. V průměru se do zařízení dodává až 200 000 t/rok: energetické plodiny tvoří pouze 12,5 % z tohoto množství, zbytek tvoří mokrý/tuhý hnůj a další odpady. Termofilní anaerobní provoz zařízení při teplotě 52 °C však způsobuje kolísání kvality surového plynu. Přesto mohou zařízení EnviThan dodávat plyn přímo do sítě bez dalších úprav výhřevnosti.